راههای درمانی در افراد با تخمدان پلی کیستیک مقاوم به دارو


 

معمولا قدم اول درمان نازایی در افراد مبتلا به سندرم پلی کیستیک( PCOS)، تجویز کلومیفن است، ولی در صورتی که سه دوره تجویز کلومیفن با عدم پاسخ تخمدان همراه شد،فرد مقاوم در نظر گرفته می شود. در این افراد تجویز گنادوتروپین ها و یا رفتن به سراغ IVF خطراتی از جمله OHSS دارد که يك عارضه دارویی تهدید کننده حیات می باشد. پس برای کاهش احتمال OHSS و چند قلویی در افراد PCOS باید به دنبال راه هایی برای ایجاد تخمک گذاری به صورت mono-ovulation باشیم.

 

قدم اول در این راه، همان تغییر شیوه زندگی به صورت کاهش وزن و ورزش است که سبب کاهش مقاومت به انسولین می شود. افزایش انسولین، سبب افزایش ترشح هورمون ها و آندروژن و تقویت اثر هورمون LH شده و از این طریق، در کنار سایر اثرات مضر متابولیکی که برای فرد دارد، سبب عدم تخمک گذاری می شود.

 

کاهش وزن به عنوان قدم اول، سبب کاهش سطح آندروژن ها، بهبود هیرسوتیسم و بهبود پاسخ تخمدانی می شود.

 

متفورمین با افزایش حساسیت به انسولین، سبب افزایش حرکت گلوکز به داخل سلول، کاهش قند ناشتا و مهار سنتز داخل کبدی گلوکز شده و میزان انسولین را نیز کاهش می دهد.

 

در مطالعات انجام شده ، بهبود نتایج تحریک تخمک گذاری، در صورت تجویز متفورمین از 6 تا 8 هفته قبل گزارش شده و این اثرات در افراد PCOS چاق و لاغر مشاهده شده است. در نتیجه تجویز متفورمین در افراد PCOS لاغر نیز با بهبود پاسخ تخمدان همراه است.

 

در افراد PCOS مقاوم به کلوميفن ، تجویز لتروزول به تنهایی و یا تجویز ترکیب لتروزول -متفورمین و لتروزول - گنادوتروپین با دوز پایین ، علاوه بر افزایش و بهبود پاسخ تخمدانی، باعث mono-ovulation و کمتر شدن میزان OHSS و چند قلویی می شود. یکی از دارو هایی که جدیدا برای کاهش مقاومت به انسولین در افراد PCOS معرفی شده، inositol است که میواینوزیتول به عنوان بیشترین متابولیت Inosotol در طبیعت و در بدن انسان موجود است که به خانواده ویتامین B تعلق داشته و عملکرد آن مشابه انسولین است. در یک سری مطالعات ديده شده كه افراد مبتلا به PCOS داراي كمبود ميواينوزيتول  هستند   و تجویز آن یک تا دو ماه قبل از شروع تحریک تخمک گذاری، با بهبودی پاسخ تخمدان همراه بوده است.

 

نتيجه گيري اينست كه در افراد PCOS مقاوم به كلوميفن قبل از رفتن به سراع IVF بهتر است كه راههاي فوق را امتحان كنيم

 

 

تماس با ما

ارتباط با ما

اطلاعات تماس

  • دوشنبه - چهارشنبه: ۱۶:۰۰ تا ۱۹:۰۰
  • آدرس: ضلع شمال شرقی میدان ونک، کوچه صانعی، پلاک ۴۲، گروه پزشکی ونک، واحد ۱۴
  • تلفن: ۸۸۲۰۹۰۲۸-۰۲۱
  • موبایل: ۰۹۱۰۴۵۰۴۴۰۸
  • Email: info@drhalehrahmanpour.com